Odměna

Právo advokáta na odměnu je zakotveno v ustanovení § 22 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, které stanoví, že advokacie je vykonávána zpravidla za odměnu. Činnost advokáta je činností podnikatelskou a advokát ji tedy vykonává za účelem dosažení zisku. Tím, že dojde k založení právního vztahu mezi advokátem a klientem, vzniká povinnost klienta zaplatit odměnu za právní služby poskytnuté a právo klienta nárokovat si tuto odměnu.

Odměna může být určena různými způsoby. Rozlišujeme odměnu smluvní a odměnu mimosmluvní. Smluvní odměna je stanovena přímo ve smlouvě o poskytování právních služeb sjednané mezi advokátem a klientem. Pokud smluvní odměna sjednána není, jedná se o odměnu mimosmluvní. Výše mimosmluvní odměny je stanovena podle advokátního tarifu. Advokát má právo žádat od klienta přiměřenou zálohu, jejíž výše je určena na základě celkové ceny a očekávaných hotových výdajů. Rozlišujeme níže uvedené druhy odměny advokáta:

1. Smluvní odměna

a) fixní (paušální) odměna

Je stanovena fixní částkou pro konkrétní právní pomoc, nebo pro všechny věci vztahující se k právní pomoci v jejich celku.

b) časová odměna

Tato odměna je dána částkou za určitou časovou jednotku, většinou jednu hodinu.

c) podílová odměna

Výše této odměny je odvozena od určité majetkové hodnoty, vztahující se k danému právnímu případu, tedy od hodnoty věci, která je předmětem poskytování právních služeb, nebo od výsledku věci.

2. Mimosmluvní odměna

a) odměna dle advokátního tarifu

Tuto odměnu a způsob jejího určení upravuje vyhláška ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb, ve znění pozdějších předpisů (advokátní tarif).

Výše odměny vychází z jednání advokáta, které byly ve věci učiněny. Tyto úkony právní služby jsou zařazeny dle advokátního tarifu tak, že úkon je přímo advokátním tarifem vyjmenován, nebo tak, že je podřazen pod úkon, který je svou povahou a účelem nejbližší. Z tarifní hodnoty se na základě sazebníku určí sazba mimosmluvní odměny, což je částka, která náleží advokátovi za uskutečnění jednoho úkonu právní služby (například převzetí a příprava zastoupení, písemné podání u soudu, účast na jednání před soudem, jednání s protistranou a další).

b) paušální sazba odměny

Mimosmluvní odměna advokáta může být určena jako odměna dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb., kterou se stanoví výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem při rozhodování o náhradě nákladů v občanském soudním řízení, a kterou se mění vyhláška č. 177/96 Sb., o odměnách advokátů a o náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), v platném znění.

Paušální sazba odměny vychází z pevné částky odměny, která se vypočítá na základě peněžité částky, která je předmětem řízení, nebo podle druhu projednávané věci.

3. Související finanční nároky advokáta

Advokát má právo na proplacení hotových výdajů a právo na náhradu za promeškaný čas. Běžné administrativní náklady se však zahrnují do odměny.

Advokát má nárok na náhradu hotových výdajů, které účelně vynaložil v souvislosti s poskytováním právních služeb, tj. soudní, správní, místní a jiné poplatky; cestovní výdaje; poštovné a telekomunikační poplatky; znalecké posudky a odborná vyjádření; překlady; opisy a fotokopie.

Advokát má nárok na náhradu za promeškaný čas, například v případě, že se jednání před soudem nebo jiným orgánem nekonalo, aniž byl advokát včas vyrozuměn, bylo odročeno bez projednání věci nebo se opozdilo o více než půl hodiny, dále v případě, že advokát poskytoval právní služby v místě, které není jeho sídlem či alespoň bydlištěm, kdy za promeškaný čas se považuje doba strávená cestou do místa poskytování právních služeb a zpět. 

© 2025 JUDr. Ing. Barbora Šťastná, advokátní kancelář, Římská 527/22, 120 00  Praha 2, Vinohrady                                             Odměna   Pro spotřebitele   GDPR
 
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!